Zpět k nabídce

Zemědělská usedlost nedaleko Máchova jezera

4 100 000Kč

Popis nemovitosti

Původní stará zemědělská usedlost v obci Skalka u Doks se rozprostírá na pozemku o velikosti 6051 m2. Skalka u Doks je obec v jižní části okresu Česká Lípa a v mikroregionu Podralsko. Leží asi 4 km jihozápadně od Máchova jezera a zhruba stejně daleko je to i do nejbližšího města Doksy. Žije zde asi 160 obyvatel.
Nemovitost tvoří tři na sebe navazující budovy - dům, hospodářství s chlévy a menší stodola. Dále je zde ještě jedna samostatně stojící velká stodola o rozměrech cca 22 m x 10 m. Stavby jsou nepodsklepené, ale u hospodářství sklep nemohl chybět, a tak byl samostatně vybudován na dvoře.
Jako základní konstrukční prvek staveb je zde použita pálená cihla a tzv. žehrovák. Jedná se o velmi tvrdý a kvalitní pískovec s obsahem křemene, který se nejenom v této oblasti stal velmi rozšířeným stavebním materiálem. Těžil se v okolí již od druhé poloviny 14. století a byl také použitý na stavbu Karlova mostu v Praze. Dům se nachází ve špatném technickém stavu, ale ne ve stavu, kdy by jej bylo nutné demolovat. Nosné obvodové a vnitřní zdi jsou skutečně masivní a tvoří tak dobrý základ pro rekonstrukci. Stavba předního domu se štítem do ulice se jeví jako pozdější dostavba a je zde více kombinovaný pískovec a pálená cihla. Konstrukce stropů ve všech podlažích je dřevěná.
Velmi atraktivní stavbou je středový dům s chlévy. Obvodové zdivo až po střešní římsu je ze žehrováku a štíty jsou cihelné. Stropy v 1NP jsou klenuté a ve 2NP rovné dřevěné. Nabízí se zde propojení s navazující stodolou a vytvoření zajímavého spojení starého kamenného domu s moderní přízemní prosklenou stavbou.
Pozemky obklopující dům jsou skutečně velkorysé rozlohy s dostatkem prostoru. Velká předzahrada odděluje dům od příjezdové cesty. Dům tak není nijak nápadný a působí z průčelí podstatně menším dojmem. V zadní části je dostatečně široký pás od sousedního domu. Dvůr bude svému majiteli i jeho návštěvám poskytovat bezproblémové parkování i pro několik aut a zůstane dostatek místa i na další aktivity. Největší plochy pozemku se nacházejí za samostatnou stodolou. Pozemek se odtud rozprostírá až k lesnímu remízu.
Nemovitost bude vhodná k trvalému bydlení i jako chalupa k celoročnímu užívání. Blízkost Máchova jezera, okolní přírody a množství historických památek, dělá z této bývalé zemědělské usedlosti nemovitost s velkou perspektivou. Rekonstrukce bude sice rozsáhlá, ale bude poskytovat volnou ruku při tvoření nového zajímavého projektu. Věřím, že kombinací moderních prvků architektury a původních kamenných staveb se dá vytvořit zcela unikátní a osobité dílo, které bude složit opět i pro další generace.

Pro více informací a prohlídku mne prosím neváhejte kontaktovat, Budu se těšit.

Jan Česal

Základní údaje

Evidenční číslo590
Typ nemovitostiDomy
UpřesněníRodinný dům
Typ prodejeprodej
Stav inzerátuAktivní

Cena a údaje k ceně

Cena4 100 000
Měna
Složení cenyvčetně právního servisu, s provizí RK

Adresa, lokalita, GPS

Přesná adresaSkalka u Doks, Česká Lípa
AdresaSkalka u Doks
GPS latitude50.56338
GPS longitude14.620502

Vlastnosti, volby

Umístění v obciCentrum obce
Konstrukce budovyKamenná
Typ budovySamostatně stojící
Inž. sítě230V, 400V, Voda, pitná
VybaveníZahrada, Parkování, Sklep
Možnosti topeníLokální elektrické, Lokální tuhá paliva
VodaDálkový vodovod
OdpadJímka
OkolíVenkovská
Elektro230V, 400V

Plochy

Užitná480 m2
Podlahová240 m2
Zahrada5 415 m2
Sklep16 m2

Podlaží, počty místností

Počet NP2

Máte otázku?

Kontaktujte makléře

Jan Česal

... nebo zavolejte makléři